20/10/2017
Що таке декатирування тканини і як правильно його робити?

 

Знайома ситуація: ви пошили омріяну сукню, наділи її, підкорили своїм вбранням усіх навколо, потім це плаття випрали… і воно зсілося.

Дуже сумно і неприємно, правда? Щоб уникнути подібної ситуації, перед пошиттям будь-якої речі слід підготувати тканину – провести декатирування.

 

Термін «декатирування тканини» означає вологу і теплову її обробку перед пошиттям одягу. Цей процес проводять для запобігання зсідання тканини, зміни форми і розміру одягу після прання.

 

Весь процес декатирування – це зволоження (не прання!), пропрасування і сушка тканини. При цьому дуже важливо враховувати склад і тип тканини, оскільки різні матеріали вимагають певного підходу при декатируванні.

 

Так, тканини з льону, бавовни, штучних матеріалів (ацетатного шовку, віскози) потрібно опустити в воду кімнатної температури на 2-3 хвилини, віджати не викручуючи, акуратно розтягнути на перекладині. Трохи вологу тканину варто пропрасувати з виворітногобоку уздовж нитки основи по пружку.

 

При декатируванні шовку і вовни використовують вологе біле простирадло, в яке замотують шовк на 1-4 години, шерсть – на 5-9 годин, після чого тканину пропрасовують з виворітного боку. Щоб на шовку не залишалося плям від води, слід прасувати виворіт тканини теплою праскою, без режиму відпарювання.

 

Щоб зберегти яскравість принтів на тканині і посилити насиченість кольорів, використовують оцтовий розчин (1 ст. л. на літр води).

 

Штапельні тканини радять замочувати в теплій воді мінімум на 12 годин, потім тканину акуратно віджати, просушити і ще вологу пропрасувати.

 

Штучні ворсові тканини (оксамит, фліс, плюш, велюр, вельвет) не вимагають декатирування, оскільки в процесі прасування може заминатися ворс, але якщо до складу цих тканин входять натуральні волокна, то потрібно максимально наситити їх вологою (влаштувати водяну баню) і висушити. Іноді застосовують спеціальний спосіб пропрасування, коли ворсові тканини укладають одну на одну «ворс до ворсу» та обробляють парою, не торкаючись праскою до матеріалу.